Elbirliği Mülkiyeti Nedir? Elbirliği Mülkiyeti Nasıl Bozulur?

18 Şubat 2022
Elbirliği Mülkiyeti Nedir? Elbirliği Mülkiyeti Nasıl Bozulur?

Gayrimenkul üzerinde hisse sahibi olanların paylarının belirlenmediği iştirak elbirliği mülkiyeti olarak adlandırılır. Elbirliği mülkiyeti halindeki gayrimenkul için detaylar çaycuma satılık daire sayfamızda.

 

Elbirliği Mülkiyeti Nedir?

Gayrimenkul üzerinde birçok kişinin hisse sahibi olduğu fakat paylarının belirli olmayan durumlara elbirliği mülkiyeti denir. Genel olarak intikal sonrası miras yolu ile kalan gayrimenkullerde bu durum ile karşılaşılır. Elbirliği mülkiyeti iştirak halindeki mülkiyet olarakta karşımıza çıkabilir. Elbirliği mülkiyet ile paylı mülkiyet arasındaki fark, elbirliği mülkiyetinde hisse sahibi vatandaşın ne kadar hak sahibi olduğu bilinmemesidir.

 

Elbirliği Mülkiyeti Nasıl Bozulur?

Elbirliği mülkiyetinde, gayrimenkul üstünde herhangi bir değişiklik, satış vb. gibi işlemler için tüm hisse sahibi olanların onayı gerekir. Çünkü lbirliği mülkiyetinde hisse sahipleri, gayrimenkulün bir bölümünde değil tamamında söz sahibi olur. 

Elbirliği mülkiyetinin bozulması için öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılarak izale-i şuyu yani ortaklağın giderilmesi davası açılabilir. Mahkemenin vereceği karara göre elbirliği mülkiyetinin bitirilmesine son verilir. Mahkeme yoluyla uğraşmak istemez iseniz tüm hak sahipleri ve vekaleten kişilerin tapuya başvuru yaparak elbirliği halindeki mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi işlemini yapabilirsiniz.

Haber Yorumları