TKGM Metaverse İle 3 Boyutlu Tapu Kadastro Dijital Dünyaya Taşıyacak

14 Şubat 2022
TKGM Metaverse İle 3 Boyutlu Tapu Kadastro Dijital Dünyaya Taşıyacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yeni bir uygulama geliyor. TKGM tapu kadastro bilgilerini artık 3 boyutlu olarak Metaverse evrenine taşımaya hazılanıyor. Bu sayede sanal tapu ile işlemler kolaylaşacak.

3 Boyutlu Kadastro Projesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) yürütülen çalışmalar doğrultusunda sona yaklaşılıyor. 3 Boyutlar çalışmaların devam aşamasında Çaycuma Emlak sektöründe önemli gelişmeler sağlayabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalar ile pilot şehirler belirlendi ve bu şehirlerde uçaklarla alınan görüntüler sistem üzerinde kullanılmaya başlandı.

Uçaklarla alınan görüntüler sisteme yüklenmeye devam ederken 40 bin km olarak belirlenen kentsel alana sahip olan Türkiye'de bugüne kadar on bin kilometre üzerinden görüntülenme işleminin tamamlandığı ilan edildi. Yani çalışmalarda 4'te birlik bölüm tamamlanmış oldu. Çalışmalar sonrasında 3 boyutlu şehir modeli ile çaycuma satılık daireler ve gayrimenkul alanında ilerleme kaydedilecek. Emlak ve gayrimenkul alanında farklı metodlar ve satın alınmlar yakın zamanda bizleri bekliyor.

 

3 BOYUTLU ŞEHİR MODELİ, METAVERSE EVRENİ GERÇEĞİ TAŞINACAK!

TKGM tarafından yürütülen çalışmalar aşamasında uçaklardan alınan görüntüler kaydedilmeye başlandı. Uçaklardan alınan görüntüler kademeli olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kurulan sisteme işlenmeye başlanırken 3 boyutlu şehir modeli de ortaya çıkmaya başladı. Yürütülen proje kapsamında 3 boyutlu şehir modelleri oluşturulurken buna ek olarak 3 boyutlu kadastro ve tapu bilgileri, binaların mimari projeleri 3 boyutlu hale getirilirken buna ek olarak gayrimenkul değer bilgileri ve adres bilgileri de birleştirilerek çalışmalar tamamlandı.

Verilerin entegrasyon çalışmalarının yapılması ile beraber Türkiye'de akıllı şehirler tıpkı Metaverse evreninde olduğu gibi dijital teknolojiler kullanılarak akıllı şehirler için adım atılmış olacak. Tüm dünyayı etkisi altına alan Metaverse çılgınlığı Türkiye'de de büyük ilgi görmüş sanal arsa ve arazi satışları yoğun ilgi görmüştü. Süreçte yapılacak olan çalışmalar ile Metaverse evreninde olduğu gibi Türkiye'nin 3 boyutlu haritası sanal dünyaya taşınmış olacak.

Haber Yorumları